آیکون منو
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
 
امتیاز دهی
 
 

اخبار مهم استان ها
 • کد خبر: a2e6383
 • تاریخ: 1391/9/21 سه‌شنبه-2012-12-11T15:19:05+03:30
 • ثبت مشاهدات پلنگ به صورت اینترنتی
  برای اولین بار در کشور مرکز ثبت مشاهدات پلنگ به صورت اینترنتی تحت عنوان پرتال تخصصی پلنگ ایرانی برای علاقمندان، افراد مطلع و متخصصین با همکاری موسسه تخصصی مطالعات پلنگ آسیایی طراحی می گردد.


  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست (پام): دفتر حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست با مشارکت و همکاری ادارات کل حفاظت محیط زیست استانها، موسسه تخصصی مطالعات پلنگ آسیایی و برنامه کمکهای کوچک تسهیلات محیط زیست جهانی دفتر عمران سازمان ملل و خانه فرهنگ و توسعه پایدار، اقدام به مطالعات ، نیازسنجی و برگزاری کارگاه های آموزشی – مهارتی منطقه ای ویژه کارشناسان ادارات کل در کلیه استانها نموده است.
  اهداف این طرح مشارکتی یک ساله که از آذرماه سال جاری آغاز شده است، به شرح زیر می باشد: 

  • نیازسنجی:
  تشخیص مشکلات حفاظتی گوشتخواران بزرگ جثه بویژه پلنگ در مقیاس منطقه ای با مشارکت افراد محلی و کارشناسان استانی
  بررسی نیازهای آموزشی، مهارتی و تجهیزاتی ادارات کل محیط زیست در خصوص موارد خاص وکار با گونه های گوشتخوار

  • آموزشی-مهارتی ویژه کارشناسان در ادارات کل محیط زیست:
  آموزش مبانی و روشهای طراحی مطالعه در مطالعات سیستماتیک حیات وحش
  آموزش مبانی، طراحی مطالعه، اجرا و ارزیابی نتایج در مدلسازی پراکنش حیات وحش
  آموزش مبانی و اصول روشهای ظرفیت سازی، توانمند سازی و آگاهسازی جوامع بومی

  • مطالعاتی:
  مدلسازی پراکنش پلنگ ایرانی به صورت منطقه ای در کل کشور و با مشارکت کارشناسان استانی

  • پرتال تخصصی پلنگ ایرانی برای ثبت اطلاعات افراد بومی، علاقمند، مطلع و کارشناسان:
  برای اولین بار در کشور مرکز ثبت مشاهدات پلنگ به صورت اینترنتی تحت عنوان "پرتال تخصصی پلنگ ایرانی" برای علاقمندان، افراد مطلع و متخصصین طراحی با همکاری موسسه تخصصی مطالعات پلنگ آسیایی  طراحی می گردد. در این پرتال تخصصی، علاقمندان می توانند مشاهدات، عکس و فیلم و کلیه موارد و گزارشات خود را در خصوص حضور پلنگ ایرانی در مناطق مختلف را با نام خود ثبت کرده، میزان دسترسی به آن توسط سایرین و امکان انتشار و یا عدم انتشار آن را مدیریت نمایند.


  پیشتر دو کارگاه با هدف بررسی وضعیت و تهیه نقشه راه حفاظتی گونه های مختلف گربه سانان ایران توسط معاونت محیط طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست با همکاری دانشگاه محیط زیست ،گروه متخصصین گربه سانان اتحادیه جهانی حفاظت، کارشناسان ادارات کل محیط زیست و جمعی از موسسات و کارشناسان حیات وحش مطلع در کرج و ساری برگزار شد. به دنبال نیازسنجیهای انجام شده در این کارگاه ها، دربرنامه حاضر چهار کارگاه به صورت منطقه ای از تاریخ 21 آذرماه لغایت 12 دی ماه با حضور کارشناسان استانی وافراد محلی برگزار می شود که استانهای خراسان شمالی، بوشهر و آذربایجان غربی از استانهای میزبان در این سری کارگاه های آموزشی-مهارتی هستند.اولین کارگاه به مدت سه روزاز21تا 23آذر درخراسان شمالی با حضور کارشناسان 5استان و انتقال دانش ومهارت های لازم توسط سرکارخانم دکترصانعی مدیر عامل موسسه تخصصی مطالعات پلنگ آسیایی وهمکاران ایشان برگزار می شود.امیدواریم با برگزاری وتداوم چنین دوره هایی حفاظت محیط زیست استانها در مدیریت وکاهش تقابل گوشتخواران بزرگ جثه باجوامع انسانی و محلی  باموفقیت بیشترعمل کنند.


   
  امتیاز دهی
   
   

  بيشتر
  نسخه قابل چاپ