.
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
 • کد خبر: 2ae499c
 • انتقال موفق ۱۷ راس گوزن زرد سایت ایلام به پارک ملی دز
  ایلام- ایرنا- مدیرکل حفاظت محیط زیست ایلام از انتقال موفقیت آمیز ۱۷ راس گوزن زرد پرورشی سایت این استان به پارک ملی دز در استان خوزستان خبر داد.
 • 1398/11/15 سه‌شنبه2020-02-04T12:30:28+03:30.
 • غلامرضا ابدالی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: سایت تکثیر و پرورش گوزن زرد ایرانی سال ۸۶ در استان ایلام با انتقال ۶ راس گوزن بالغ از جزیره اشک دریاچه ارومیه کار خود را شروع کرد و با توجه به شرایط جغرافیایی و محیطی مناسب، زادآوری به موقع و مطلوب، حفظ خلق و خوی طبیعی و وحشی و نبود تلفات و مریضی (در حد صفر)، در زمره موفق ترین سایت های تکثیر و احیا گونه های در معرض خطر در کشور است.

  وی افزود: سایت تکثیر و پرورش گوزن زرد ایرانی استان ایلام با توجه به آب و هوای بسیار مساعد منطقه و سازگاری این گونه به عرصه زیستی استان به عنوان یکی از موفق ترین سایت های تکثیری و پرورشی سازمان حفاظت محیط زیست کشور شناخته می شود و تاکنون دهها راس به استان های دیگر انتقال داده شده است.

  مدیرکل حفاظت محیط زیست ایلام یادآور شد: از ابتدای شکل گیری این سایت تاکنون ۱۶ راس گوزن زرد پرورشی سایت ایلام به استان های یزد و خوزستنان منتقل شده بودند که در پروژه اخیر نیز ۱۷ راس گوزن با ترکیب جنسی ۱۲ نر و پنج ماده به پارک ملی دز در استان خوزستان انتقال داده شدند.

  ابدالی اضافه کرد: فرآیند انتقال گونه های جانوری بویژه گونه های در خطر انقراض بسیار حساس بوده و با یک کار جمعی و دقیق و در فاصله زمانی حدود ۲ هفته موفق شدیم ۱۷ راس از گونه باارزش و در خطر انقراض گوزن زرد ایرانی را از استان به پارک ملی دز استان خوزستان منتقل کنیم.

  وی تاکید کرد: موفقیت این برنامه از آن جهت حائز اهمیت است که در فرآیند انتقال می تواند آسیب هایی به گونه جانوری وارد شده که با در نظر گرفتن تمامی جوانب و لوازم مورد نیاز این طرح بدون هیچگونه تلفانی انجام شد.

  مدیرکل حفاظت محیط زیست ایلام با اشاره به اینکه هم اکنون ۳۱ راس گوزن زرد ایرانی در مرکز تکثیر و پرورش ایلام وجود دارد، گفت: از ابتدای امسال تاکنون چهار گوساله در این مرکز زاده شده اند ولی با توجه به اینکه فصل زاد و ولد گوزن های زرد در فروردین ماه است انتظار داریم در موعد یاد شده گوساله های دیگری به این تعداد افزوده شوند.


  نسخه قابل چاپ