.
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
محیط زیست در آیینه رسانه
 • کد خبر: 9a4fd81
 • مدیرکل حفاظت محیط زیست: ۹۵ درصد توده‌های گرد و غبار ایلام منشاء خارجی دارد
  ایلام - ایرنا - مدیرکل حفاظت محیط زیست ایلام گفت: منشاء ۹۵ درصد توده‌های گرد و غبار و ریزگردهای این استان خارج از مرزهای کشور است.
 • 1399/10/30 سه‌شنبه2021-01-19T10:44:22+03:30.
 • غلامرضا ابدالی روز دوشنبه به مناسبت روز ملی هوای پاک با حضور در خبرگزاری جمهوری اسلامی مرکز ایلام از کاهش تعداد روزهای با توده گرد و غبار در این استان خبر داد و افزود: سال گذشته در مجموع ۴۷ روز توده گرد و غبار در این استان وجود داشت اما این میزان از ابتدای سال ۹۹ تا کنون تنها ۹ روز بوده است.
  وی یادآور شد: مهم‌ترین دلیل کاهش تعداد روزهای آلوده در این استان، افزایش میزان بارش‌ها و نزولات جوی سال گذشته در کانون‌های ریزگردی کشورهای عراق و عربستان است.
  مدیرکل حفاظت محیط زیست ایلام اضافه کرد: امسال شهر مهران از نظر وجود توده گرد و غبار با ۶ روز آلوده‌ترین شهر استان و ایلام نیز با ۲ روز پاک‌ترین شهر محسوب می‌شود
  ابدالی گفت: همه ما باید قدردان هوای پاک باشیم و مردم و مسوولان استان نیز با همکاری یکدیگر در راستای این مهم اهتمام داشته باشند.
  مدیرکل حفاظت محیط زیست ایلام اظهار داشت: وظیفه دستگاه‌های اجرایی استان برای حفاطت از محیط زیست سالم و هوای پاک این است که قوانین و ضوابط مقرر شده را بصورت دقیق و کامل اجرا کنند
  ابدالی با اشاره به اینکه خیلی از دستگاه‌های اجرایی موظف به رعایت قوانین و دستورالعملی‌های زیست محیطی هستند، گفت: وظیفه بخش دولتی در این راستا اقدام مسوولانه و وظیفه مردم نیز مشارکت دلسوزانه است.
  مدیرکل حفاظت محیط زیست استان ایلام میزان مشارکت و مطالبه‌گری مردم استان را در بحث حفاظت از محیط زیست بسیار مثبت و رضایت‌بخش ذکر کرد و افزود: مطالبه‌گری بالای مردم در راستای حفظ محیط زیست و داشتن هوای پاک وظیفه مسوولان را سنگین‌تر خواهد کرد.
  وی با بیان اینکه عمده منابع و مولدهای برق استان نیروگاه‌های گازی هستند، افزود: مردم استان به هر اندازه برق و انرژی بیشتری مصرف کنند، نیروگاه‌ها اوج مصرف بیشتری دارند و به طور قطع آلودگی هوا نیز بیشتر خواهد بود.
  ابدالی از مردم استان خواست: برای حفاظت از محیط زیست، حفظ سلامت خود و شهروندان در سفرهای درون شهری از ناوگان حمل و نقل عمومی استفاده کنند
  وی حفاظت از محیط زیست و داشتن هوای پاک و سالم را موضوعی چند وجهی عنوان کرد و افزود: تحقق شعار هوای پاک و داشتن محیط زیست سالم در سایه اهتمام و تلاش همه دستگاه‌ها و مشارکت همه‌جانبه مردم فراهم می‌شود.
  به گزارش ایرنا، ۴۶ سازمان مردم‌نهاد محیط زیست با جمعیتی بالغ بر ۲۰ هزار نفر در ایلام فعالیت می‌کنند.
  به منظور جلب توجه مردم به موضوعات حفظ محیط زیست، تامین زندگی سالم در راستای توسعه پایدار از سال ۱۳۷۴ روز ۲۹ دی‌ماه بعنوان روز ملی هوای پاک در تقویم ملی کشور ثبت شد.

  شعار امسال روز ملی هوای پاک "تعهد مسوولان، مشارکت مردم" است‌.


  نسخه قابل چاپ
  بيشتر