.
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
محیط زیست در آیینه رسانه
 • کد خبر: e6abe87
 • مدیرکل حفاظت محیط زیست استان ایلام: آنفولانزای فوق حاد پرندگان در ایلام مشاهد نشده است/ شکار غیرمجاز چالش بزرگ محیط زیست
  ابدالی با بیان اینکه ۳۵ میلیارد تومان اعتبار از محل صندوق ملی محیط زیست برای رفع آلایندگی کارخانه سیمان ایلام اختصاص یافته است، گفت: اعضای کانون های فرهنگی و هنری مساجد ظرفیت بسیار عظیمی در راستای حفاظت از محیط زیست هستند.
 • 1399/11/29 چهارشنبه2021-02-17T12:21:07+03:30.
 • به گزارش خبرگزاری شبستان از ایلام، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان ایلام صبح امروز(۲۹ بهمن) در بازدید از دفتر خبرگزاری شبستان از ایلام، اظهار کرد: حضور در خبرگزاری شبستان و مجموعه کانون های فرهنگی و هنری مساجد یک فرصت مغتنم در راستای همکاری و تعامل گسترده به منظور آموزش و مشارکت های مردمی در زمینه محیط زیست است.
   
  "غلامرضا ابدالی"تصریح کرد: خبرگزاری  شبستان به نوعی با محوریت فعالیت رسانه ای در حوزه دین، قداست دارد، هر جایی که ارتباط با خانه خدا و مساجد داشته، محل عبادت باشد و با عابدان مرتبط باشد،قداست دارد، همانطور که ما کار ما در حوزه محیط زیست قداست دارد.
   
  وی با بیان اینکه بزرگترین نعمتی که خداوند متعال به انسان ارزانی داشته حق حیات است و ما هم مفتخریم به عنوان سربازان سبز پوش نظام مقدس جمهوری اسلامی  از این حق حیات نگهبانی و حفاظت می کنیم، بر اساس کلام الله مجید، خداوند متعال هر چیزی را بر اساس میزان آفریده است و اگر این میزان در نظام هستی به هم بخورد، این خود انسان است که متضرر می شود، انسان امروزی با مصرف زیاد، محیط زیست را چالش های زیادی مواجه کرده است.
   
  ابدالی با اشاره به اینکه یکی از  تاکیدات دین مبین اسلام این است که بخورید و بیاشامید اما اصراف نکنید، افزود: بهره برداری بیش از حد  انسان از طبیعیت در حوزه های مختلف و طبیعت، حیات بشر را در مسایل محیط زیستی با  خطر مواجه کرده است، محیط زیست در  حوزه های مختلف از جمله محیط انسانی، حفاظت، نظارت، پایش، آموزش  و مشارکت های مردمی فعالیت های گسترده ای دارد.
   
  مدیرکل حفاظت محیط زیست استان ایلام با اشاره به اینکه تاکید ما بر آموزش و مشارکت های مردمی است، ابراز کرد:  با امکاناتی که سازمان محیط زیست دارد هم به لحاظ نیروی انسانی و هم به تجهیزات، جوابگوی حفاظت و صیانت کامل از عرصه های محیط زیست استان نسیت.
   
  وی بیان کرد: ایلام  کوچکترین  استان کشور با ۲ میلیون هکتار وسعت است و  با ۵۰ محیط بان و ۱۵۰ نیرو در بخش های اداری و خدماتی نمی شود  از عرصه های محیط زیست استان به طور کامل حفاظت کرد و باید روی آموزش و فرهنگ سازی کار شود و مردم پای کار بیایند و باید گفت که در نظام مقدس جمهوری اسلامی هر جایی که مردم  پای کار آمدند در آن  عرصه موفق بوده ایم.
   
  ابدالی با اشاره به اینکه در استان ایلام ۴۶ سازمان مردم نهاد در حوزه محیط زیست با حدود ۲۰ هزار نفر عضو فعالیت دارند، ابراز کرد: استان ایلام جزو استان های پیش رو در کشور از نظر مشارکت های مردمی است، اعضای  کانون های فرهنگی و هنری مساجد   ظرفیت بسیار عظیمی در راستای حفاظت از محیط زیست به ویژه در زمان های خاص و بحران هایی از جمله آتش سوزی  و حریق های جنگل به شمار می روند.
   
  مدیرکل حفاظت محیط زیست استان ایلام تصریح کرد: نیروهای مسجدی و بسیجی همواره در حفاظت از عرصه های محیط زیست پای کار بوده اند، یکی دیگر از عرصه های ما آگاهی بخشی به مردم است که کانون های فرهنگی و هنری مساجد در نمازهای جماعت می توانند مباحث مربوط به محیط زیست را مطرح و دنبال کنند و این امر در زمینه فرهنگ سازی می تواند نقش مهمی داشه باشد.
   
  وی با اشاره به اینکه  ۱۴۳ هزار و ۲۷۵ هکتار از عرصه های طبیعی استان به عنوان مناطق حفاظت شده در استان به شمار می رود، گفت: مانشت و قلارنگ با ۳۳ هزار هکتار، منطقه حفاظت شده کولگ  ۵۸هزار و ۸۰۰ هکتار، دینارکوه ۳۰ هزار هکتار، کبیرکوه ۲۰ هزار هکتار، اثر زمین ملی دهلران ۱۴۰۰ هکتار و اثر طبیعی تنگ رازیانه ۷۵ هکتار  از عمده مناطق حفاظت شده استان هستند.
   
  ابدالی با بیان اینکه در مجموع ۷/۱۱ درصد  عرصه های استان مناطق حفاظت شده است، ابراز کرد: بر اساس نرم جهانی و کشوری به ازای هر یک هزار هکتار باید یک نفر محیط بان وجود داشته باشد  که در حال حضر تنها ۵۰ نفر محیط بان در سطح استان از این مناطق حفاظت می کنند.
   
  مدیرکل حفاظت محیط زیست استان ایلام تصریح کرد: یکی از حوزه وظایف محیط زیست این است که فعالیت های عمرانی، تولیدی و صنعتی باید مجوز های لازم محیط زیستی را دریافت کنند، از طرفی ایلام  عرصه ای برای توسعه صنایع نفت و گاز است و  این صنایع بالقوه آلودگی محیط زیستی دارند، در بخش کارخانه سیمان تلاش کرده ایم که زمینه های لازم را برای کاهش آلودگی با تامین اعتباری از محل صندوق محیط زیست به میزان ۳۵ میلیارد تومان برای نوسازی و ایجاد دستگاه های کاهش آلودگی فراهم شود.
   
  وی با بیان اینکه تعادل برقرار کردن در محیط زیست بسیار سخت است، یادآور شد: استان ایلام دارای چالش هایی در حوزه محیط زیست است که یکی از این چالش ها، گرد و غبار است که ۹۵ درصد آن از کانون های خارج استان و کشور است، رایزنی های  مختلفی با کشور عراق صورت گرفته است که در راستای تثبیت  کانون های گرد و غبار برنامه ریزی شود.
   
  ابدالی با بیان اینکه شکار و صید غیر مجاز بی رویه در استان های زاگرس نشین به عنوان یک  چالش دیگر مطرح است، گفت: با برنامه ریزی انجام شده تلاش می شود که از ظرفیت مردم در راستای کاهش میزان شکار در استان ایلام استفاده شود، شکار غیرمجاز باید به عنوان یک کار ضد ارزشی فرهنگ سازی شود و انتظار می رود که رسانه ها و ائمه جمعه و جماعات به عنوان یک کار ناپسند مطرح و فرهنگ سازی کنند.
   
  مدیرکل حفاظت محیط زیست استان ایلام تصریح کرد: سایت پرورش گوزن زرد ایرانی یکی از موفق ترین سایت های کشور در این حوزه است، این سایت کار خود را با پرورش ۶ راس  گوزن که از ارومیه در این سایت مستقر ش بوده بودند شروع کرد و  امروز به یک سایت مولد تبدیل شده و  ۴۹ راس گوزن در این سایت وجود دارد و نقش مهمی در راستای افزایش جمعیت گوزن زرد ایرانی در سطح مناطق مختلف کشور داشته است.
   
  وی گفت: پاسگاه حفاظتی در منطقه کولگ با حضور شبانه روزی محیط بانان ایجاد شده است، منطقه کولگ به عنوان یکی مهم ترین زیستگاه های استان، مطرح است و  طرح های آمایشی و مدیریت جامع در این منطقه انجام شده است اما باید گفت که وظیفه ای که برای محیط زیست تعریف شده  فراتر از توان نیروها و امکانات است.
   
  ابدالی بیان کرد:سال گذشته  با اعتبار یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان حدود ۱۰۵ هکتار از منطقه کولگ  نهال کاری شده است، ۲۰۰ هکتار هم  با کمک منابع طبیعی در این منطقه نهالکاری و یک هزار هکتار هم کپه کاری شده است، ۲ هزار ۴۰۰ هکتار از جنگل های بلوط مشرف به کارخانه سیمان هم  علیه آفت لورانتوس با اقدامات انجام شده از وجود این آفت پاکسازی شده  و در حال حاضر نیز ۸ دستگاه سنجنده آلودگی هوا در شهرستان های مختلف وضعیت آلودگی هوا را پایش می کنند.
   
  مدیرکل حفاظت محیط زیست استان ایلام تصریح کرد: وضعیت آلودگی صنایع در سطح استان به طور مستمر پایش و با خاطیان محیط زیست با پشتیبانی قوه قضائیه برخورد می شود و امروز با برنامه های انجام شده خوشبختانه حفاظت از محیط زیست با خون  و جان مردم عجین شده است و امید است بتوانیم با حفظ این مناطق شکرگذار خداوند متعال باشیم.
   
  وی در پایان در پاسخ سئوال در خصوص آنفولانزای فوق حاد پرندگان در استان ایلام، خاطرنشان کرد: با رصد های انجام شده و گشت های مشترک با اداره کل دامپزشکی استان در استان تا کنون هیچ گونه موردی از آنفولانزای فوق حاد پرندگان در استان ایلام مشاهد نشده است.
   
  گفتنی است، در این بازدید حجت الاسلام« علی چراغی پور» مدیر ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی و هنری مساجد و « عظیم پیرانی» خبرنگار دفتر خبرگزاری شبستان ایلام گزارش از روند فعالیت های کانون های مساجد و خبرگزاری شبستان ارائه کردند.

   


  نسخه قابل چاپ
  بيشتر