.
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
اخبار استان
 • کد خبر: 015409f
 • پیام مدیرکل حفاظت محیط زیست ایلام به مناسبت فرارسیدن روز جهانی تنوع زیستی
  مدیرکل حفاظت محیط زیست ایلام در پیام خود به مناسبت روز جهانی تنوع زیستی با بیان اینکه شعار امسال روز جهانی تنوع زیستی راه حل ها در طبیعت نهفته است نامگذاری شده است، گفت: با طبیعت و مظاهر آن مهربان باشیم و نعمت حیات را که با ارزش ترین هدیه های الهی به موجودات است را با مخاطره مواجه نسازیم.
 • 1399/2/31 چهارشنبه2020-05-20T09:55:53+04:30.
 • در متن پیام "غلامرضا ابدالی" مدیرکل حفاظت محیط زیست ایلام آمده است:
  ضمن تبریک فرا رسیدن روزجهانی تنوع زیستی، ایام امسال را در حالتی سپری و به روز جهانی تنوع زیستی رسیدیم که هرچند حال دنیا از شیوع ویروس کووید 19 خوب نیست و همه از غم از دست دادن هزاران انسان هم نوع در اقصی نقاط دنیا متأسف هستیم.
   اما طبیعت حال دیگری دارد، بهار امسال هوای کلان شهرها دیگر خاکستری نبود، جنگل ها و پوشش گیاهی کمترین آسیب ناشی از خیمه گاههای چند هفته ای مردم را دید، اکوسیستم ها و زیستمندان موجود در آنها در نهایت آرامش و فاقد آلاینده های معمول بودند و در یک جمله: طبیعت یک نفس چاق کشید نفسی که رسیدن به آن در شرایط عادی نیاز به یک عزم و اراده جهانی و برنامه ریزی های کلان از سوی دولتمردان داشت که این امر در شرایط کنونی دنیا امری غیر ممکن بود.
   اما با ورود یک موجود ذره بینی ممکن شد و شاید تلنگری به انسان غرق در گرداب توسعه ناموزون که شاید به خود آید و دست از تخریب منابع اساسی حیات و منابع محدود زیستی در سطح کره خاکی بردارد که قطعا به این نکته مومن هستیم که همه تخریب ها و آلودگی های انسان محور جلوه هایی از ناسپاسی و کفران نعمت های خالق هستی است.
   نه اینکه از مرگ انسانهای بیگناه خوشحال باشیم اما تلفات سنگین ناشی از کرونا ویروس بهائی بود که برای به دست آوردن یک تجربه گران سنگ نسل امروز مجبور به پرداخت آن شد و آن تجربه  چیزی نبود جز این که با طبیعت و مظاهر آن مهربان باشیم و نعمت حیات را که با  ارزش ترین هدیه های الهی به موجودات است را با مخاطره مواجه نسازیم.
   این دوران سخت و طاقت فرسای کرونائی  نیز به لطف ورحمت بیکران خالق هستی طی خواهد شد اما ما انسانها تا چه حد از این تجربه با ارزش بهره ببریم و درس بگیریم بسیار مهم است، قطعاٌ شعار  جهانی روز تنوع زیستی امسال " راه حل ها در طبیعت نهفته است " خود مؤید همه چیز است .


  نسخه قابل چاپ
  بيشتر