محیط زیست در آیینه رسانه ها

پیشه ای که در آن عشق حرف اول را می زند

پیشه ای که در آن عشق حرف اول را می زند

ایلام - ایرنا - خون فواره بسته است و او نیز نفس های آخرش را دارد، می کشد و چشمان بی فروغش را آهسته بر هم می نهد و نفس های آخرش را می کشد اما هنوز هم برایش این مجهول باقی مانده که به کدامین گناه و جرم نکرده جان شیرینش را ستانده اند.

به گزارش ایرنا، کمی آنسوی دورتر ۲ چشم نگران در حال نظاره این صحنه تلخ و جانگداز است، اما کاری از دستش بر نمی آید و راهی به جایی نمی برد و ناباورانه مرگ فرزند دردانه و عزیزش را نظاره گر است.
زندگی و حق حیات نعمتی شیرین است که خداوند قهار به تمام موجودات زنده ارزانی داشته است و عموم جانداران نیز از این حق طبیعی بهره مند هستند اما اگر انسان خاطی، این اشرف مخلوقات بگذارد.
از دست دادن فرزند یا والدین انسان و حیوان ندارد، مصیبتی جانکاه و گدازنده است، اما شاید عده ای از درک این واقعیت که حیوانات هم مانند انسان از مرگ عزیزان خود غمگین و دردمند می شوند، عاجز باشند.
صحنه دردناکی است وقتی یک حیوان نظاره گر شکار یا زنده گیری فرزند یا والدین خود باشد و نتواند از عزیز خود در برابر انسان غدار دفاع کند و انسان نیز مغرورانه شکار نگون بخت خود را با بیخیالی بر دوش گیرد و راهی منزل شود، غافل از دل دردمند و نگاه نگران و اما مایوس آن جانور وحشی عزیز از دست داده.
حیوانات به عنوان بخشی از آفرینش همواره مورد تعرض و شکار شکارچیان قرار گرفته اند و این رویه گاه به انقراض ظالمانه انواع وحوش ختم شده است، اما با این وجود بازهم شکار و صید حتی در عصر کنونی انجام می گیرد.
شکارچیانی که با تور یا چکاندن ماشه تفنگ جان جانداری را از وی صلب می کنند و بین والدین و فرزند جدایی می اندازند و مغرورانه بر روی لاشه بی گناه و بی دفاع یک حیوان وحشی عکس یادگاری می گیرند و قهقه پیروزی سر می دهند.
همیشه تقابل خیر و شر جزئی لاینفک از زندگی بشری بوده است و در مورد حیات وحوش نیز مثلث شکار، شکارچی و محیط بان از دیرباز تاکنون بخشی از طبیعت بوده است و شکار در پی نجات جان خود، شکارچی در تلاش برای کشتن یا زنده گیری یک حیوان و محیط بان نیز جان پناه و سپر دفاع از حیوانات زبان بسته در برابر شکارچی.
رعایت حقوق انفال اعم از حیوانات و نباتات به عنوان موجودات زنده و دارای حق حیات به کرات در دین اسلام سفارش شده است و انسان تنها در حد اعتدال و نیاز حق استفاده و بهره برداری از این مواهب را دارد.
محیط بانان مردانی هستند که جان و سلامتی خود را فدای حفاظت از انفال کرده اند و حفظ جان یک جانور وحشی بی پناه و ترسیده را بر خود و خانواده مقدم داشته اند و ایمنگاه و مامنی امن و آسوده برای حیات وحش شده اند.
حیوانات هرچند قدرت تکلم ندارند اما موجوداتی باهوش و زیرک اند و به خوبی و فراست فرق بین شکارچی خطرناک و محیط بان مهربان را از هم تشخیص می دهند و لباس سبز آنها را از دور که می بینند، خیال ناآرامشان آسوده می شود از حضور این دوست.
محیط بانان برای حمایت و حفاظت از وحوش از هیچ کوششی دریغ نمی کنند و سلامتی و جان خود را در این راه به مخاطره می اندازند و حتی برخی از آنها در مصاف با شکارچیان، فدایی حمایت از انفال خداوند شده و زیباترین مرگ را مفتخرانه پذیرا شده اند.
آنها در گرمای سوزان و سرمای استخوان سوز آسایش و راحتی را بر خود و خانواده هایشان حرام کرده اند تا حیوانات در آرامش و آسایش در دامان طبیعت زندگی و کسی به حریم این موجودات بی دفاع زبان بسته تعرض نکند و خواب آرامشان را برهم نزند.
در دل کوهساران، جنگل های انبوه، نیزه زارها، رودخانه های خروشان، تپه ماهورها و شن های روان حضور دارند و نه سرمای زمستان، نه باران های تند بهاری، نه گرمای تپنده تابستان و نه بادهای سهمگین پاییزی آنها را از این وظیفه حساس باز نمی دارد و خستگی در قاموسشان معنا ندارد.
محیط بانی با هیچ شغلی قابل قیاس نیست
یکی از محیط بانان استان ایلام که ۱۰ سال است لباس مبارک محیط بانی را پوشیده ، در مورد شغل خود می گوید: هرچند زحمت و مشکلات در حرفه میحط بانی زیاد است اما حضور در طبیعت و حمایت از حیوانات زیبایی هایی دارد که با هیچ شغل دیگری قابل قیاس نیست.
حسین ایزدپناه که در حوزه استحفاظی شهرستان ملکشاهی فعالیت دارد، کمبود نیرو در مقابل گستره زیاد طبیعت و نیز تجهیزات ناکافی را از جمله مشکلات حوزه استحفاظی خود بر می شمارد، اما تاکید می کند با وجود این مشکلات باز هم تلاش برای حفاظت از حیات وحش این شهرستان به طور جدی و گسترده ادامه دارد.
وی علاقه و حضور در طبعیت و همنشینی با حیوانات را از مهمترین عوامل ورود به حرفه محیط بانی عنوان کرده و می افزاید: از همان دوران کودکی تاکنون در دامان طبیعت حضور داشته و با حیات وحش بیگانه نیست و طبیعت را خانه اصلی خود می داند.
ایزدپناه می گوید: با وجود سختی های کار، اما وقتی با شکارچی متخلفی برخورد می کند و از در دوستی با وی وارد و شکارچی را به مضرات و مخاطرات زیست محیطی شکار و صید آشنا و وی را مجاب و ترغیب می نماید که دیگر شکار وحوش را ترک کند، ماندگارترین و جذاب ترین لحظات عمرش رقم می خورد که باعث شده فردی شکارچی با هدایت ها و آموزش های وی حامی حیوانات شود.
این محیط بان نمونه کشوری ادامه می دهد: ارشاد، آموزش و فرهنگ سازی مستمر در بین عموم مردم به ویژه بچه های کم سال‌ یا شکارچیان را از مهمترین اهداف کاری خود می داند و یادآور می شود: در طول سال های فعالیت خود، با استفاده از آموزش و فرهنگ سازی، شکارچیان متعددی را که سابقه های متوالی در شکار داشته اند، از ادامه شکار وحوش منصرف کرده است.
محیط بان خادم محیط زیست و طبیعت است
محیط بان دیگری هم می گوید: هر شغل و صنفی مشکل خاص خود را دارد اما محیط بانی ورای همه مشاغل بوده و مشکلات و حساسیت ها در این حرفه بیشتر از شغل های دیگر است چرا که محیط بان باید بیشتر وقت خود در طول شبانه روز در طبیعت و برای پایش و حفاظت از وحوش بگذراند.
علی قدمی که با وجود سه سال سابقه ورود به حرفه میحط بانی اما با توجه به عملکرد مثبت و فرهنگ سازی های گسترده در راستای کاهش شکار و صید به عنوان محیط بان کشوری در سال گذشته انتخاب شده است، ادامه می دهد: محیط بان ساعت کاری مشخصی ندارد و در هر ساعت از شبانه روز در خدمت محیط زیست و طبیعت است.
به گفته وی وقتی قبل از وقوع شکار یا صید محیط‌بانان به موقع می رسند و موجب نجات جان یک حیوان خشک زی یا آبزی می شوند، شادی آن لحظه قابل وصف نیست و خستگی از جان محیط بان در می رود چرا که شادی بازگشت به حیات را در وجود آن جانور بی پناه حس می کند.
قدمی که در حوزه استحفاظی شهرستان بدره فعالیت دارد، نیز از کمبود و فرسودگی وسایل نقلیه محیط بانی ناخرسند است اما با این وجود مصمم و استوار از اهداف عالیه خود که فرهنگ سازی گسترده و پایدار برای کاهش شکار و صید در شهرستان بدره سخن می گوید.
وی از عشق و علاقه خود به محیط بانی صحبت می کند و باوجود آگاهی و اشراف به سختی های کار محیط بانی و کمین کردن های چندین ساعته برای دستگیری یک متخلف حین یا قبل شکار، اما با شور و اشتیاق قلبی عمیق خود پای در این وادی گذاشته است.
محیط بانی عشق است نه شغل
مستندساز برجسته کشور نیز محیط بانی را شغل و حرفه نمی داند بلکه محیط بانی را برگرفته از عشق و علاقه درونی فرد به محیط زیست و طبیعت تعریف می کند و می گوید محیط بان باید خود را عاشق بداند نه شاغل و بایدهای مهم این حرفه را از بر باشد.
فتح الله امیری می افزاید: محیط بان کسی است که جان خود را در طبق اخلاص گذاشته و برای دفاع از حیوانات و وحوش از خود گذشته است و باید به لباس مقدسی که بر تن کرده است افتخار کند.
کارگردان مستند محیط بان و پلنگ ادامه می دهد: محیط بان نباید با شکارچی همدست و همراه باشد، بلکه باید آنها را در مسیر درست آموزش داده تا شاید دست از شکار حیوانات بازدارند.
امیری یادآوری می کند: محیط بان باید در کنار دوربین، تفنگ بر دوش باشد چرا که وظیفه وی حفاظت از عرصه ها و وحوش است و سرکشی از آبشخورها و مراقبت از خودرو و تجهیزات نیز از دیگر بایدهایی است که محیط بانان ملزم به رهایت آن هستند.
مستندساز فیلم در قلمرو دم عنکبوتی تاکید دارد: محیط بانان آدم های عاشق اما گمنامی هستند که سبک خاصی از زندگی را معنا و تعریف کرده اند و خودجوش جان برکف احیای حیات وحش شده اند.
سلامت محیط زیست تنها با برخورد قهری میسر نمی شود 
فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان ایلام هم گفت: طبق تعاریف بین المللی باید هر یک هزار هکتار را یک محیط بان پوشش دهد، اما در گستره ۱۴۳ هزار هکتاری اراضی تحت حفاظت محیط زیست استان ایلام تعداد محیط بانان کمتر از میانگین جهانی است و برای جبران این نقیصه از انجمن های مردم نهاد زیست محیطی کمک گیری می شود.
عبدالصاحب بازیار افزود: خودروهای یگان حفاظت فرسوده و نیاز به بهسازی و نوسازی دارند که در این راستا سازمان حفاظت محیط زیست کشور در صدد جایگزین کردن موتورسیلکت های فرسوده با نو است که البته هنوز سهمیه استان ایلام مشخص نشده است.
وی اظهار داشت: محیط بانان در سال های اخیر مورد بیمه مسوولیت، عمر و حوادث قرار گرفته اند اما این خدمات به محیط بانان ناکافی است و قوانین در مورد محیط بانان از جمله حمل سلاح که لازمه کار آنها است،  باید مورد بازنگری قرار بگیرد.
بازیار در خصوص نحوه برخورد محیط بانان با شکارچیان نیز توضیح داد: محیط بانان یاد گرفته اند تا حد امکان از درگیر شدن با شکارچیان پرهیز کنند، هرچند گاه شکارچیان که خود را در بند محیط بانان می بینند برای ایجاد راه فرار برای خود اقدام به حمله با سلاح سرد یا گرم به سوی محیط بانان می کنند.
وی یادآور شد: محیط بانان هنگام مواجه با شکارچیان آموزش، فرهنگ سازی و طرح مسائل موثر و بازدارنده در شکار را با شکارچیان مطرح و در این راستا نیز موفق شده اند شکارچیان متعددی را آموزش دهند که دیگر اقدام به شکار یا صید نکنند.
وی تاکید کرد: از مهمترین اهداف ما آموزش های پایه برای مهدهای کودک یا دانش آموزان مقاطع مختلف در قالب برنامه یک ساعت با محیط بان از دیگر راه های فرهنگ سازی و آموزش های عمومی برای افزایش سطح اگاهی اقشار مختلف مردم در مورد اهمیت لزوم بقای حیات وحش و انفال است.
به گزارش ایرنا، تاکنون ۱۴۰ نفر محیط بان جان خود را برای حفاظت از حیات وحش از دست داده و توسط شکارچیان متخلف به شهادت رسیده اند که سهم استان ایلام ۲ محیط بان با اسامی شهیدان صیدیوسفی و فتحی است که هنگام ماموریت و سرکشی از زیستگاه کولک واقع در شهرستان مهران طی برخورد با مین های عمل نکرده باقیمانده از زمان جنگ تحمیلی به درجه رفیع شهادت رسیدند.

از گستره ۲ میلیون هکتاری استان ایلام یک میلیون و ۷۰۰ هزار هکتار آن را عرصه های طبیعی تشکیل داده است و ۱۴۳ هزارهکتار از این عرصه ها جزء مناطق حفاطت شده محیط زیست محسوب می شود.

بيشتر
شعار سال 1402 «مهار تورم، رشد تولید»