محیط زیست در آیینه رسانه ها

بهترین راه جلوگیری از نابودی جنگل‌های استان ایلام تعیین مناطق حفاظت شده است

بهترین راه جلوگیری از نابودی جنگل‌های استان ایلام تعیین مناطق حفاظت شده است

گروه استان‌ها_ برای جلوگیری از دست‌اندازی به منابع جنگلی استان ایلام بهترین راهکار اعلام و تعیین مناطق حفاظت شده است.

ه گزارش خبرگزاری تسنیم از ایلام؛ مساحت جنگلهای استان ایلام 641 هزار و 667  هکتار است که این سطح معادل 7/10 درصد سطح جنگل‌های منطقه رویشی زاگرس و 48/4 درصد سطح جنگلهای کشور است و از اهمیت بالایی برای استان برخوردار می باشدو حفاظت و صیانت از عرصه‌های منابع طبیعی و جنگل‌ها نیازمند احساس مسئولیت همه افراد است.
جنگلها از مهمترین نعمت‌هایی هستند که خداوند بر انسانها ارزانی داشته که باعث پاکیزگی هوا و تنفس راحت می باشند و علاوه بر زیبای‌های چشم نواز که باعث آرامش روح انسان است می توان  از دیگر مزایای این موهبت الهی استفاده نمود.
جنگل‌های استان ایلام جزو گسترده‌ترین جنگل‌های غرب کشور محسوب می‌شوند که علاوه بر زیبایی خیره کننده نقش موثری در کنترل سیلاب و روان آبها دارند که ضروری است توسط مسئولان مورد توجه بیشتری قرار گیرند.
لازمه حفاظت از جنگل‌ها احساس مسئولیت کلیه افراد جامعه 
مدیر‌کل منابع طبیعی استان ایلام در گفت و گو با خبر نگار تسنیم در ایلام اظهار داشت :با توجه به اینکه جنگلهای استان  ایلام 48/4 درصد از جنگلهای کل کشور را تشکیل می‌دهند از اهمیت بالایی برای مردم این استان  برخوردار است که حفاظت و صیانت از عرصه‌های منابع طبیعی و جنگلها نیازمند احساس مسئولیت همه افراد است و علاوه برادارات خدمات رسان از جمله منابع طبیعی و محیط زیست که رسالت حفاظت وحراست از جنگلها را عهده دار هستند این مهم وظیفه خطیری است که باید تمام اقشار جامعه در مقابل آن احساس مسئولیت داشته باشند.
وی با اشاره به اهمیت حفظ و توسعه جنگل‌ها  افزود: یکی از افتخارات استان ایلام کسب رتبه اول اداره منابع طبیعی و آبخیزداری استان ایلام در حوزه جنگل کاری در دو سال پیاپی است.
سطح جنگلهای کشور و استان
نوری نژاد در گفت و گو با خبر نگار تسنیم در این مورد اظهار داشت : در حال حاضر مساحت جنگل‌های کشور و دست کاشت  3/14 میلیون هکتار است که از این میزان، سطح کل جنگلهای زاگرس 6 میلیون هکتار است.
رئیس اداره جنگل کاری و جنگلداری  استان ایلام افزود : مساحت جنگلهای استان ایلام 641 هزار و 667 هکتار است هکتار است که این سطح معادل 7/10 درصد سطح جنگل‌های منطقه رویشی زاگرس و 48/4 درصد سطح جنگل‌های کشور است.
 تاثیرات زیست محیطی احیا جنگال‌ها بر طبیعت
مدیر‌کل محیط زیست ایلام نیز در گفت و گو با خبر نگار تسنیم در ایلام اظهار داشت: جنگل ها بعنوان یکی از مهمترین سامانه‌های حیات بخش جایگاه انکار ناپذیری درتأمین رفاه، آسایش و سعادتمندی بشر دارند و برخی اثرات زیست محیطی جنگل‌ها شامل جلوگیری از فرسایش خاک، آب و طغیان رودخانه‌‌‌ها، کاهش آلودگی هوا، مهمترین منابع تولید اکسیژن و مصرف عمده دی اکسید کربن است.
غلامرضا ابدالی افزود: جنگل ها باعث نفوذ آب و طول عمر سدها می شوند و تأمین کننده منابع آب بشمار می روند .جنگل بعنوان محیط زیست طبیعی، مأمن بسیاری از حیوانات وحشی، پرندگان و خزندگان هستند و نقش مؤثر آنها در بهسازی محیط زیست انکار ناپذیر است.
وی  در رابطه با آسیب جنگلها در سال جاری گفت : 83 هزار هکتار اراضی جنگلی بعنوان مناطق حفاظت شده تحت مدیریت این اداره کل است که با توجه به خشک سالی‌های اخیر و به دنبال آن ضعف فیزیولوژیک درختان موجب افزایش سوسک چوبخوار در جنگل‌های استان و به طبع آن مناطق حفاظت شده گردیده است که باعث تخریب جنگل ها شده است.
نقش مخرب انسان‌ها و میزان عوامل زیست محیطی بر تخریب 
این مسئول اظهار داشت: انسان ها به صورت مستقیم و یا غیر مستقیم بر محیط زیست تأثیر می‌گذارند که شامل تغییر در محیط‌های بیوفیزیکی، اکوسیستم‌ها، تنوع زیستی و منابع طبیعی است و از جمله تأثیرات انسان بر محیط زیست گرم شدن کره زمین، تخریب محیط زیست، انقراض گسترده و از میان رفتن تنوع زیستی است.
 ابدالی بیان کرد: تغییر محیط زیست متناسب با نیازهای جامعه اثرات مخربی از خود بر جای می‌گذارد و برخی از فعالیت‌های بشری در مقیاس جهانی که بطور مستقیم یا غیر مستقیم به محیط زیست آسیب می‌رسانند عبارتند از: رشد جمعیت، بهره کشی و مصرف بیش از حد آلودگی و جنگل زدایی که برخی مشکلات از جمله گرم شدن کره زمین و از دست رفتن تنوع زیستی خطر حیاتی برای نژاد بشر ایجاد می‌کند.
وی با بیان اینکه با توجه به قوانین و مقررات مناطق حفاظت شده ساخت و سازهای غیر مجاز در مناطق حفاظت شده وتحت مدیریت نداشته‌ایم، گفت : اعلام محدوده‌هایی از عرصه‌های جنگلی به عنوان حفاظت شده قطعاً می‌تواند تا حد زیادی از دست اندازی بشر به این منابع جلوگیری نماید که در استان ایلام نیز در سه منطقه حفاظت شده مانشت وقلارنگ، کبیرکوه، دینارکوه پوشش‌های مناسبی از جنگل‌ها تحت حفاظت هستند.

بيشتر
شعار سال 1402 «مهار تورم، رشد تولید»